Sort by

Dylan has logged 233 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
High School

High School

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Four Days in October

Four Days in October

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry