• Far from Heaven

    Far from Heaven

    ★★★★★

    I always think it's tricky work doing an homage that doesn't make me just long for the real thing, and thankfully Todd Haneys pulls it off.

    Contender for best looking movie of the 21st century imo.

  • One from the Heart

    One from the Heart

    ★★★★★

    neon sign nastassja kinski singing to frederic forrest...that's what the movies are all about

  • The Old Grey Hare

    The Old Grey Hare

    ★★★★½

    Mel Blanc's old man Elmer voice is simply one of the funniest things ever.

  • eXistenZ

    eXistenZ

    ★★★★★

    I would be a gamer if we had those controllers

  • Sexy Beast

    Sexy Beast

    ★★★★½

    Ben Kingsley with one of the all timer scary performance from guy who doesn't usually do that kind of role???

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

    Haven't seen this in eons, gotta say younger me was right to think this was an all timer

  • Marie Antoinette

    Marie Antoinette

    ★★★★½

    Arguably the best use of Ceremony by New Order in a costume drama

  • Step Brothers

    Step Brothers

    ★★★★

    Adam Scott's best performance outside of the commentary episode of U Talkin' U2 To Me

  • Godzilla Minus One

    Godzilla Minus One

    ★★★★

    I do think all the emotional stuff is done well, but honestly all my favorite parts were when they were fighting the big guy on the boat. Look, Jaws was probably my favorite movie for a good chunk of my life. I am a sucker for boat vs monster action.

  • Withnail & I

    Withnail & I

    ★★★★½

    Richard E Grant rocks, man. What a performance.

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★★

    The Greatest Movie Ever

  • Led Zeppelin - The Song Remains the Same

    Led Zeppelin - The Song Remains the Same

    ★★★★

    Don't feel like you've really seen it until you see it with like 5 commerical breaks during Dazed And Confused