dylan has logged 224 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cristo

Cristo

1977
×
Edit this entry  
27
The Song of Styrene

The Song of Styrene

1959
×
Edit this entry  
26
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
Edit this entry  
26
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
26
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★
Edit this entry  
17
Until the Light Takes Us

Until the Light Takes Us

2008
×
★½
Edit this entry  
07
Cosmic Generator

Cosmic Generator

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spaghetti Blockchain

Spaghetti Blockchain

×
Edit this entry  
01
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Joni Mitchell: Woman of Heart and Mind

Joni Mitchell: Woman of Heart and Mind

2003
×
Edit this entry  
01
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lorry

The Lorry

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hacked Circuit

Hacked Circuit

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★½
Edit this entry  
29
Mondovino

Mondovino

2004
×
Edit this entry  
29
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★
Edit this entry  
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Intervals

Intervals

1969
×
Edit this entry  
25
Windows

Windows

1975
×
Edit this entry  
19
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
½
Edit this entry  
19
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Six fois deux/Sur et sous la communication

Six fois deux/Sur et sous la communication

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Outer and Inner Space

Outer and Inner Space

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★½
Edit this entry  
07
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Water Magician

The Water Magician

1933
×
Edit this entry  
05
His New Job

His New Job

1915
×
Edit this entry  
05
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
Edit this entry  
05
Lines of White on a Sullen Sea

Lines of White on a Sullen Sea

1909
×
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

1948
×
Read prior review Edit this entry  
30
The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

1914
×
Read the review Edit this entry  
29
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Marat/Sade

Marat/Sade

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★
Edit this entry  
16
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★½
Edit this entry  
15
Opera

Opera

1987
×
Edit this entry