RSS feed for Kevin

Kevin has logged 53 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

1903
×
★★★★
Edit this entry  
07
Camera Natura

Camera Natura

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Life Without Steve

My Life Without Steve

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Transpecos

Transpecos

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Images from the Playground

Images from the Playground

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★
Edit this entry  
08
Saraband

Saraband

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hollyshorts Greeting

Hollyshorts Greeting

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Twin Peaks Festival Greeting 2008

Twin Peaks Festival Greeting 2008

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
★★½
Edit this entry  
24
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★
Edit this entry  
24
16mm

16mm

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★½
Edit this entry  
16
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dreams

Dreams

1955
×
★★★
Edit this entry  
11
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Edit this entry  
10
To Joy

To Joy

1950
×
★★★½
Edit this entry  
09
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ingmar Bergman on Life and Work

Ingmar Bergman on Life and Work

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
Crisis

Crisis

1946
×
★★½
Edit this entry  
03
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
Noroît

Noroît

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Orson Welles: The One-Man Band

Orson Welles: The One-Man Band

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Duelle

Duelle

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
Abel Gance: The Charm of Dynamite

Abel Gance: The Charm of Dynamite

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drive-In Delirium: '60s and '70s Savagery

Drive-In Delirium: '60s and '70s Savagery

2017
×
Edit this entry  
09
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Perfect Couple

A Perfect Couple

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry