RSS feed for Kevin

Kevin has written 54 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    The first Avengers film didn't impress me much when I saw it, it was my first foray into the MCU. I tried the second and fell asleep at home, and 'Infinity War' irritated me to no end with its excessive length and lack of lasting conflict and permanence in regards to character action. This film, however, blew me away. The three hour runtime is justified, and each scene is perfectly plotted and drives the overarching narrative home; a narrative that…

  • Last Summer

    Last Summer

    ★★★★½

    145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1969
    Country: U.S.A.

    This classic teenage movie treats its subjects with earnestness and sincerity, never shying away from cruelty or the harsh realities of peer pressure, or sexual awakening. Catherine Burns, Barbara Hershey, Bruce Davison and Richard Thomas all give fantastic performances, and for a small scale drama set on Fire Island, there's plenty of great dramatic tension. And while the story may look meandering and lightweight on the surface, there's an uncomfortable…

  • The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

    The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

    ★★★★½

    145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1965
    Country: U.S.A.

    A really great example of how you can give character and life to even the most rudimentary of things, like shapes, if you use animation, music and narration to tell a simple, but compelling story in a unique way. Another example I like that takes this idea into video games is "Thomas Was Alone" from 2012, which again makes inatimate objects distinguishable from one another through simple, but clever means.

  • Trade Tattoo

    Trade Tattoo

    ★★★★½

    145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1937
    Country: U.K.

    The high contrast colours, negative exposure and rhythmic editing here is pretty innovative, reminding me of the chroma key effects of live television editing that would come into effect 40 years later (think disco music performances where the dances are covered in lights and their image repeated onto itself, like a mirror). For an asvert, it's stylish, punchy and fun.

  • Breakaway

    Breakaway

    ★★★★½

    145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1966
    Country: U.S.A.

    A frenetic dance film of Toni Basil's song, Bruce Conner films a go-go style dance but goes beyond just capturing performance by turning the movement into a avant-garde fever dream that looks both timeless and outside normal time and space. Images are sped up and frames are blended together to form a work of pure kinetic energy. I wish Conner's work was more easily available, because his influence on the…

  • Offering

    Offering

    ★★★★½

    145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1978
    Country: Argentina

    The 4 minute 12 second version from Caldini's YouTube channel has a hypnotic ambient score that was added onto the film in 1990 elevates the quality of this already striking experimental film to any even higher degree.

  • Chess Fever

    Chess Fever

    ★★★★½

    145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1925
    Country: Russia

    Chess is the opiate of the masses!

  • Floating Weeds

    Floating Weeds

    ★★★★½

    A delicate and beautifully relaxed family drama. When an acting troupe visits a small fishing town, we see their theaterical stage performances contrast with the more nuanced, subtle acting when dealing with smaller real life dilemmas, like finding company for the night, drinking sake, or catching up with an old fling. The typical naturalistic, down to earth style creates a film that feels authentic and lived in. When the dramatic core of the story reveals itself - a man who…

  • Suspense

    Suspense

    ★★★★½

    145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1913
    Country: U.S.A.

    While "Suspense" isn't completely original in plotting or filmic innovation (split screen being used prior), it perfects previously established storytelling tropes so well that you can still see the influence it has had on thriller and horror films today. Phillips Smalley and Lois Weber took a familiar concept; a woman being trapped by a robber that breaks in, and the rescue attempt by her husband, from films like D.W. Griffith's…

  • The Electric Hotel

    The Electric Hotel

    ★★★★½

     145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1908
    Country: France; Spain

    Takes the simple concept of machines causing more harm than convenience, and combines it with the most fluid and beautifully realised stop motion animation in silent films to date.

  • A Song of Love

    A Song of Love

    ★★★★½

    145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1950
    Country: France

    French writer Jean Genet's only film: "Un Chant D'Amour" is a seeringly effective piece that uses photography (by Jean Cocteau), pantomine and frank sexuality to bring across its core emotional themes. It's very much a mood piece on isolation and masculine lust, shot without any restraint when it comes to depicting the desire of gay men locked up in prison. At first, there is the suggestion of sex (blowing smoke…

  • The Smiling Madame Beudet

    The Smiling Madame Beudet

    ★★★★½

    145 YEARS OF CINEMA

    Nr. / Year: 1923
    Country: France

    Easily one of the most modern silent films, in that a conventional narrative is balanced with the subjective interior emotions of our main character by using varying film techniques, and a handful of emotional metaphors in the intertitles, production design and acting; everyone looks like a real person, except for Madame Beaudet's husband - who looks and acts sort like an evil clown, always tormenting his wife with disturbing pranks,…