Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Snail's Strategy

The Snail's Strategy

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hope

Hope

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry