Ethan has logged 37 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Student of Prague

The Student of Prague

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Possessed

The Possessed

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Cases of Murder

Three Cases of Murder

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Cyclops

Dr. Cyclops

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
La torre de los siete jorobados

La torre de los siete jorobados

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Terrified

Terrified

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Eerie

Eerie

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Burning Hell

The Burning Hell

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ghoul

The Ghoul

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Even the Wind Is Afraid

Even the Wind Is Afraid

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry