Sort by

Ethan has logged 436 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hedda

Hedda

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Crime

High Crime

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Richard III

Richard III

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gorath

Gorath

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taira Clan Saga

Taira Clan Saga

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mourning Becomes Electra

Mourning Becomes Electra

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Betrayal

Betrayal

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trojan Women

The Trojan Women

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
When Tomorrow Comes

When Tomorrow Comes

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncle Vanya

Uncle Vanya

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rate It X

Rate It X

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daydreams

Daydreams

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Collector

The Collector

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gospel According to André

The Gospel According to André

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eames: The Architect and the Painter

Eames: The Architect and the Painter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rain

Rain

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Passenger

Passenger

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doomwatch

Doomwatch

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Earth

Earth

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Le Tempestaire

Le Tempestaire

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indonesia Calling

Indonesia Calling

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Muscle

Muscle

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Salomé

Salomé

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Springman and the SS

Springman and the SS

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Gold Diggers

The Gold Diggers

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La guagua aérea

La guagua aérea

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pumpkin Movie

Pumpkin Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Angelic Conversation

The Angelic Conversation

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry