Sort by

Ethan has logged 47 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ruddigore

Ruddigore

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dick Deadeye, or Duty Done

Dick Deadeye, or Duty Done

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fabulous World of Jules Verne

The Fabulous World of Jules Verne

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rabbit of Seville

Rabbit of Seville

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ballad About Green Wood

A Ballad About Green Wood

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Frog Went A-Courting

Mr. Frog Went A-Courting

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shapes

Shapes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Two Orphan Vampires

Two Orphan Vampires

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Masters of Time

The Masters of Time

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lines: Vertical

Lines: Vertical

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Allegro Non Troppo

Allegro Non Troppo

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tarantella

Tarantella

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Call into Silence

Call into Silence

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bride of Glomdal

The Bride of Glomdal

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charleen or How Long Has This Been Going On?

Charleen or How Long Has This Been Going On?

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Portrait of Ga

A Portrait of Ga

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anchoress

Anchoress

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Human Condition

A Human Condition

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Future Hunters

Future Hunters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Our Century

Our Century

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Education

Education

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry