Peter has logged 51 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Nude Vampire

The Nude Vampire

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rape of the Vampire

The Rape of the Vampire

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Piercing

Piercing

2018
×
Read prior review Edit this entry  
25
Psychic Killer

Psychic Killer

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Astounding She-Monster

The Astounding She-Monster

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Clown at Midnight

The Clown at Midnight

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Red: Werewolf Hunter

Red: Werewolf Hunter

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Polar

Polar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
★★½
Edit this entry  
13
The Flying Car

The Flying Car

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Reader

The Reader

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
End Game

End Game

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Paris Is Us

Paris Is Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry