Sort by

🧚‍♀️💫 has logged 470 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Atman

Atman

1975
×
Read the review Edit this entry  
26
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pixote

Pixote

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heart Attack

Heart Attack

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade

Blade

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Superman

Superman

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Camp de Thiaroye

Camp de Thiaroye

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Read the review Edit this entry  
06
Cafe Noir

Cafe Noir

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Céline

Céline

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo! Camp Scare

Scooby-Doo! Camp Scare

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Ossos

Ossos

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
Cold Water

Cold Water

1994
×
Read the review Edit this entry  
16
Intimacies

Intimacies

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry