Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dogville

Dogville

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
Edit this entry  
26
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
Edit this entry  
06
The Chase

The Chase

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Host

Host

2020
×
Edit this entry  
05
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Edit this entry  
03
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
02
A Single Man

A Single Man

2009
×
Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Paprika

Paprika

2006
×
Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Untitled Paul Thomas Anderson Project

Untitled Paul Thomas Anderson Project

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Secretary

Secretary

2002
×
★★
Edit this entry  
19
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
Read prior review Edit this entry  
16
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★½
Edit this entry  
15
Jarhead

Jarhead

2005
×
Edit this entry  
15
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
Edit this entry  
12
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry