ellie has logged 24 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Speak

Speak

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry