Sort by

ebag_3 has logged 196 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
25
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elephant

Elephant

1989
×
★★★½
Edit this entry