Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bright Star

Bright Star

2009
×
Edit this entry  
20
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
Edit this entry  
16
Poison

Poison

1951
×
Edit this entry  
14
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
Edit this entry  
13
Risky Business

Risky Business

1983
×
Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Edit this entry  
08
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
05
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
Edit this entry  
01
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
17
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Edit this entry  
17
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
10
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Edit this entry  
03
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Toni

Toni

1935
×
★★★½
Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
13
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
06
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
Edit this entry  
05
Rafiki

Rafiki

2018
×
Edit this entry  
03
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★½
Edit this entry  
02
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sissi

Sissi

1955
×
Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
Edit this entry  
20
The Return of Martin Guerre

The Return of Martin Guerre

1982
×
★★★★
Edit this entry