Sort by

Elyes has logged 22 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry