David has logged 1,236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★
Edit this entry  
31
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Edit this entry  
30
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★½
Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rasputin: The Mad Monk

Rasputin: The Mad Monk

1966
×
Edit this entry  
29
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
½
Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★★
Edit this entry  
24
The Cat Piano

The Cat Piano

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pixels

Pixels

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★½
Edit this entry  
24
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★
Edit this entry  
22
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Leonardo's Diary

Leonardo's Diary

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Ossuary

The Ossuary

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Don Juan

Don Juan

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Quiet Week in the House

A Quiet Week in the House

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
The Garden

The Garden

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
Picnic with Weissmann

Picnic with Weissmann

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Flat

The Flat

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
Historia Naturae (Suita)

Historia Naturae (Suita)

1967
×
★★★
Edit this entry  
19
Et Cetera

Et Cetera

1966
×
★★★½
Edit this entry