Sort by

ebony has logged 56 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bring It On: In It to Win It

Bring It On: In It to Win It

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry