RSS feed for eb

eb has logged 28 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Yearning

Yearning

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Woman of the Lake

Woman of the Lake

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Macunaíma

Macunaíma

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry