Sort by

elizabeth has logged 198 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
Edit this entry  
29
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
Edit this entry  
20
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
Edit this entry  
18
The Wailing

The Wailing

2016
×
Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
14
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
Edit this entry  
03
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
Edit this entry  
15
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
22
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

2007
×
Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry