Sort by

elizabeth has logged 163 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
Edit this entry  
08
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Bad Words

Bad Words

2013
×
Edit this entry  
31
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Edit this entry  
18
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★½
Edit this entry  
15
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hunger

The Hunger

1983
×
Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Ritual

The Ritual

2017
×
Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
Edit this entry  
24
21

21

2008
×
Edit this entry  
23
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
Edit this entry  
18
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Undine

Undine

2020
×
Edit this entry  
13
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Edit this entry  
12
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
Edit this entry  
05
Ghost World

Ghost World

2001
×
Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
28
Batman

Batman

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uzumaki

Uzumaki

2000
×
Edit this entry  
22
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
Edit this entry  
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mama Weed

Mama Weed

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry