Sort by

Emily has logged 415 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nashville

Nashville

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
PlayTime

PlayTime

1967
×
Read the review Edit this entry  
09
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry