Sort by

Emily has logged 55 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shaolin Temple

Shaolin Temple

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Darling

Darling

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
By the Sea

By the Sea

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Iris

Iris

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nurse 3-D

Nurse 3-D

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Locke

Locke

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Voices

The Voices

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry