Sort by

Emily has logged 439 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★½
Edit this entry  
24
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry