Emily has logged 40 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Other People

Other People

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday

Friday

1995
×
★★
Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Louis C.K.: Oh My God

Louis C.K.: Oh My God

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
07
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Edit this entry  
07
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★½
Edit this entry  
06
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
05
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Louis C.K.: 2017

Louis C.K.: 2017

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★
Edit this entry  
02
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
½
Read the review Edit this entry