Sort by

Emily has logged 41 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pencilfoot

Pencilfoot

2016
×
Edit this entry  
24
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All Eyez on Me

All Eyez on Me

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
David Cross: Making America Great Again

David Cross: Making America Great Again

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Split

Split

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Edit this entry  
09
Catwoman

Catwoman

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clean Colored Wire

Clean Colored Wire

2017
×
★★★½
Edit this entry