Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Husband & Wife

Husband & Wife

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Holiday Rush

Holiday Rush

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In My Skin

In My Skin

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
09
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Her Skin

In Her Skin

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Edit this entry  
05
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blood Bath

Blood Bath

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antonia

Antonia

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Calendar Girls

Calendar Girls

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
The Inheritance

The Inheritance

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bacurau no Mapa

Bacurau no Mapa

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amor Maldito

Amor Maldito

1984
×
Read the review Edit this entry  
11
The Deceased

The Deceased

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Madame

Madame

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
The Black Balloon

The Black Balloon

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry