Edward has logged 271 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Veronica

Veronica

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read prior review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
10
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
VHS 94

VHS 94

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Galaxy Invader

The Galaxy Invader

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Reef

The Reef

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Quarantine 2: Terminal

Quarantine 2: Terminal

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★★
Edit this entry