Edward has logged 41 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Tide

Blood Tide

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
Read the review Edit this entry  
28
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
In Search of Darkness: Part II

In Search of Darkness: Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shakma

Shakma

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Polaroid

Polaroid

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Men at Work

Men at Work

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Void

The Void

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spookies

Spookies

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry