Ed_W00d has logged 55 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Papa est devenu un lutin

Papa est devenu un lutin

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Edit this entry  
25
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dog Who Stopped the War

The Dog Who Stopped the War

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus Is a Stinker

Santa Claus Is a Stinker

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Season

Blue Season

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gwen

Gwen

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Corrina, Corrina

Corrina, Corrina

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
La dernière chasse de Nanuq

La dernière chasse de Nanuq

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bobby

Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★★
Edit this entry  
04
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bach and Broccoli

Bach and Broccoli

1986
×
★★★½
Edit this entry  
02
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry