Sort by

eddie has logged 467 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Heard She Got Married

Heard She Got Married

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Worlds

Worlds

2021
×
★½
Edit this entry  
29
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★½
Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Feedin' the Kiddie

Feedin' the Kiddie

1957
×
★★★
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry