Sort by

Eddie has logged 72 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
2 Alone in Paris

2 Alone in Paris

2008
×
★½
Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rejected

Rejected

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★½
Edit this entry  
10
Chicken and Futility

Chicken and Futility

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cargo

Cargo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Arrival of a Train at La Ciotat 3D

The Arrival of a Train at La Ciotat 3D

1934
×
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry