• Persuasion

    Persuasion

    ★½

    The fact that I really sit through this almost 2 hours of soulless and tedious movie just to see 20 minutes screentime of Henry Golding doing hot guy shit is embarassing, but the most infuriating part is that the main girl really chosed the textbook definition of bland white guy over Henry fking Golding lord just end humanity already I had enough.

  • Purple Hearts

    Purple Hearts

    The militarization of A Star Is Born (2016)



    P.s. I have a friend who is truly obsessed with this movie and she also happens to love reading Colleen Hoover books unironically as well so I kinda see the pattern here...

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★½

    After 3 months of not being able to properly watch movies because of college assignments and exams, I can finally start my movie binges again!

    I've always been a sucker for some huge CGI slugfest, and the film delivered exactly what I want from a clash between 2 of my favourite characters in the whole MCU. Contrary to popular reviews, I personally found the storytelling was concise and enthralling enough to pique my interest throughout its 2h6m runtime which flew…

  • Incantation

    Incantation

    ★½

    Another stellar entry to the "Dumb People In Horror Movie Doing The Stupidest Shit And Faced With The Consequences Of Their Action" Cinematic Universe (DPIHMDTSSAFWTCOTACU).

  • Spiderhead

    Spiderhead

    ★★

    Another usual case for Netflix movies: Interesting premise with painfully lacklustre execution as well as direction. This had so much potential to be like a feature film version of a Black Mirror episode but it turns out to be a dud instead with boring storytelling and mediocre performances from an A-list cast. The only good part was the scene where that one girl said that on a scale from 1 to 10, Miles Teller looks like a 5 on a good day and that had me cackled for my life.

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru

    ★★★½

    [Short rant]
    Last night, my boyfriend really woke me up at 11:30 p.m. and the first thing he said was "Hey let's go watch the new Minion movie!" and that was probably the most perplexing wake-up call I've ever had in my entire life. Long story short, he dragged me to the movie theatre to watch Minions together at 12 in the fking morning even though we could've watch it any other time of the day lmaooo.



    [Actual review]
    I…

  • Hustle

    Hustle

    ★★★

    I feel like I would've love this more if I was more knowledgeable about basketball prior to watching this. There was numerous name drops and basketball terms that felt foreign to me. With that being said, the acting was terrific, with Adam Sandler bringing so much nuance to his character. Another shout-out to Juancho Hernangomez, who I was surprised to find out that he's an actual basketball player and not an actor prior to this as he portrayed his character incredibly. But the thing that the film excels at the most is by having a lot of heart as well as passion in it.

  • Cats

    Cats

    My expectation was low and the film went rock bottom. And to make things worse, I was Taylor-baited, who was literally the main reason I watched this. Homegirl really had 1 fcking scene and her accent in it kept flip flopping between American and British accents. The hyper-realistic vfx fur was bonkers. Both Rebel Wilson and James Cordon were painfully unfunny. The only saving grace here was Jennifer Hudson who carried this whole movie behind her back.

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion

    ★★½

    I think the thing that bothered me the most is how soulless the whole movie felt for me. I mean yeah a lot of things happened in the movie but there wasn't a single instance where I was fully enthralled by an on-going scene. A lot of the technical aspects like cinematography as well as action sequences were terrific, tho the vfx of some of the dinosaurs can be very dodgy-looking and distracting at times.

    Another issue I had was…

  • Bo Burnham: The Inside Outtakes

    Bo Burnham: The Inside Outtakes

    ★★★★★

    This is my multiverse of madness

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★½

    Interesting enough, this was my first time watching a film in a movie theatre since 2019 (I watched Dark Phoenix. Don't ask.) and honestly? This didn't disappoint!

    An enthralling and fast action-packed film that had me at the edge of my seat throughout its 2h11m runtime that flew by so seamlessly. I commend the director, Joseph Kosinski as he effortlessly balance between gripping aerial action sequences and humorous punch lines. Definitely a tremendous step-up from the previous installment as well…

  • Bubble

    Bubble

    ★★★★

    An incredibly unique modern re-telling of the classic The Little Mermaid story but with the addition of an interesting sci-fi premise as well as parkour to the narrative. The animation is beautifully vibrant, smooth as well as sublime ala Your Name (2016). The world-building is rather simple yet intriguing enough to enthrall me. Despite the collective negative reception of the film, I somehow ended up genuinely loving this. Admittedly, the premise does feel a bit constricted, without any obvious stakes…