Eva has logged 292 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Edit this entry  
27
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Village

The Village

2004
×
Edit this entry  
06
Serene Velocity

Serene Velocity

1970
×
★★★★
Edit this entry  
06
Psych-Burn

Psych-Burn

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
03
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
Read the review Edit this entry  
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Elephant

Elephant

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
Read the review Edit this entry  
23
The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
Edit this entry  
18
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Read the review Edit this entry  
17
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
Edit this entry  
15
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
Opera

Opera

1987
×
Read the review Edit this entry  
13
Yard Work Is Hard Work

Yard Work Is Hard Work

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
Edit this entry  
13
10/65: Self-Mutilation

10/65: Self-Mutilation

1965
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Through the Night

All Through the Night

2008
×
Edit this entry  
13
These Hammers Don't Hurt Us

These Hammers Don't Hurt Us

2011
×
Edit this entry  
13
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Silver

Silver

2006
×
Edit this entry  
13
All About a Girl

All About a Girl

2004
×
Edit this entry  
13
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
Edit this entry  
12
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
Read the review Edit this entry  
11
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
08
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
Edit this entry  
06
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
05
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
Edit this entry  
01
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry