Eva has logged 51 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Speed

Speed

1994
×
★½
Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Poison

Poison

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
Edit this entry  
20
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
McQueen

McQueen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Edit this entry