Eva has logged 68 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Visual Variations on Noguchi

Visual Variations on Noguchi

1945
×
Edit this entry  
29
Animated Putty

Animated Putty

1911
×
Edit this entry  
29
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
Read the review Edit this entry  
28
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Pressures of the Text

The Pressures of the Text

1983
×
Edit this entry  
26
The Film to Come

The Film to Come

1997
×
Edit this entry  
26
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★½
Edit this entry  
26
Outer Space

Outer Space

1999
×
Edit this entry  
26
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
Read the review Edit this entry  
25
Behind Every Good Man

Behind Every Good Man

1966
×
Edit this entry  
25
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Othon

Othon

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Signs

Signs

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
L'Argent

L'Argent

1983
×
Edit this entry  
21
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
Edit this entry  
19
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Keep It for Yourself

Keep It for Yourself

1991
×
★★½
Edit this entry  
17
Vamps

Vamps

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
Edit this entry  
15
La Chambre

La Chambre

1972
×
Edit this entry  
15
Ishtar

Ishtar

1987
×
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
Read the review Edit this entry  
15
Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
Read the review Edit this entry  
12
Muscle

Muscle

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carol Anne Is Dead

Carol Anne Is Dead

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
Hold Me Now

Hold Me Now

2008
×
Edit this entry  
11
And We All Shine On

And We All Shine On

2006
×
Edit this entry  
11
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
31

31

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Ice

Black Ice

1994
×
Edit this entry  
09
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
Edit this entry  
08
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry