• Nightfall

    ★★★½

  • Bigger Than Life

    ★★★½

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★½

  • All That Heaven Allows

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

  • Mr. Arkadin

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • Sansho the Bailiff

  • The Big Heat

  • Anatahan

  • A Streetcar Named Desire

    ★★½

  • Rashomon

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★

  • Song of Love

  • Rope

    ★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • Fireworks

    ★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

  • The Ghost and Mrs. Muir

    ★★★½

  • Cluny Brown

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • My Name Is Julia Ross

    ★★★½

  • Visual Variations on Noguchi

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★½

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★½

  • Cat People

    ★★★★

  • To Be or Not to Be

  • Casablanca

    ★★★½

  • How Green Was My Valley

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★★

  • Stagecoach

  • Lot in Sodom

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • Morocco

  • Un Chien Andalou

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • A Page of Madness

    ★★★★

  • Emak-Bakia

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

    ★★★½

  • Animated Putty

  • A Trip to the Moon

  • The Three Colors Trilogy