• Chi-Raq

    ★★★½

  • Spectre

    ★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★

  • The Devil's Candy

    ★★½

  • The Visit

  • A Bigger Splash

    ★★

  • Steve Jobs

    ★★½

  • Spotlight

    ★★½

  • Anomalisa

    ★★

  • Happy Hour

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★

  • Magic Mike XXL

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★

  • Terminator Genisys

    ★½

  • Inside Out

    ★★★

  • The Assassin

    ★★★★

  • Cemetery of Splendor

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★½

  • Carol

    ★★★½

  • Son of Saul

    ★★

  • Henry Gamble's Birthday Party

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★

  • Trainwreck

    ★★½

  • 45 Years

    ★★★½

  • Jupiter Ascending

    ★★★½

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★

  • Mistress America

    ★★★

  • Tangerine

    ★★½

  • The Witch

    ★★½

  • Blackhat

  • Too Many Cooks

  • Interstellar

    ★★

  • Inherent Vice

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Phoenix

    ★★★★

  • Hill of Freedom

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★½

  • Horse Money

    ★★★★½

  • Unfriended

    ★★★½

  • Mommy

    ★★

  • Goodbye to Language

  • It Follows

    ★★½

  • Pompeii

    ★★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★½

  • Boyhood

    ★★½

  • Dear White People

    ★★★

  • The Babadook

    ★★½

  • American Hustle

    ★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★

  • Djinn

    ★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★½

  • Her

    ★½

  • Kill la Kill

  • Let Your Light Shine

  • Under the Skin

    ★★★

  • Gravity

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★

  • Man of Steel

    ★★

  • After Earth

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★½

  • Bastards

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • A Touch of Sin

    ★★★½

  • The Great Gatsby

  • Star Trek Into Darkness

    ★★½

  • The Way Way Back

    ★★½

  • Stoker

    ★★½

  • Movie 43

  • Les Misérables

    ★★

  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    ★★★½