• Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

    when Tom Cruise starts sprinting, you know this is Cinema baybee

    (in all seriousness it's just a very good action film about the need for very good action films and trying to graft any sort of deeper meaning onto it feels both inappropriate and unnecessary)

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★

    I waited so long to see this film!!! I'm the world's dumbest bitch!!! this movie is a miracle

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★½

    Roger Deakins the GOAT

  • Only Angels Have Wings

    Only Angels Have Wings

    ★★★★★

    pretty much perfect

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    darren aronofsky eat your heart out

  • Juno

    Juno

    ★★★½

    definitely dated but still very funny and mostly good

  • Zama

    Zama

    ★★★★½

    s/o to this year's best supporting actor, the llama

  • The Aviator

    The Aviator

    ★★★★½

    Mental illness do be like that sometimes

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    PLEASE SIR I WANT SOME MORE

  • Atonement

    Atonement

    ★★★★

    The long single shot following Robbie across the beach at Dunkirk has more humanity and compassion in it than the entirety of Dunkirk (2017).

  • Blue

    Blue

    ★★★★★

    I don't have words for this

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★½

    I've made a terrible mistake