Sort by

Ed has logged 272 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Savages

The Savages

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drug War

Drug War

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry