Sort by

Ed has logged 27 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Girls

Dirty Girls

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Into Eternity: A Film for the Future

Into Eternity: A Film for the Future

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry