• Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Bend of the River

    ★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★½

  • The Steel Helmet

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Red River

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Let There Be Light

    ★★★½

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★½

  • My Darling Clementine

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★

  • Nosferatu

    ★★½