• Long Shot

    ★★★

  • Sword of Trust

    ★★½

  • Horror Noire: A History of Black Horror

    ★★★

  • Paddleton

    ★★★★

  • Knock Down the House

    ★★★½

  • Monos

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Pond Life

    ★★★★½

  • Amazing Grace

    ★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★

  • Apostle

    ★★★

  • Maniac

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Halloween

    ★★½

  • Widows

    ★★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★½

  • Evil Genius

    ★★★★

  • Thunder Road

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Game Night

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Private Life

    ★★★★½

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★

  • The Priest

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Godless

    ★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★

  • The Dawn Wall

    ★★★½

  • Blue Planet II

    ★★★★½

  • Louis Theroux: Dark States

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Last Flag Flying

    ★★★★

  • The Vietnam War

    ★★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • Eric Clapton: Life in 12 Bars

    ★★★½

  • The Ritual

    ★★★

  • mother!

    ★★★½

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • Manhunt

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★½

  • Three Girls

    ★★★★★

  • Alien: Covenant

    ★★

  • LA 92

    ★★★★½

  • Five Came Back

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Kong: Skull Island

    ★★½