• November

    ★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • The Big Sick

    ★★★

  • Icarus

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★½

  • Blue Jay

    ★★★★

  • Past Life

    ★★★

  • Before the Flood

    ★★★★

  • Free Fire

    ★★★★

  • Into the Inferno

    ★★★★

  • David Lynch: The Art Life

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★½

  • The Red Turtle

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • Louis Theroux: A Different Brain

    ★★★½

  • I, Daniel Blake

    ★★★½

  • Louis Theroux: Drinking to Oblivion

    ★★★½

  • Don't Breathe

    ★★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • The High Frontier

    ★★★★

  • Midnight Special

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★½

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★½

  • Wiener-Dog

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • The Big Short

    ★★★½

  • Spectre

    ★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★½

  • My Scientology Movie

    ★★★

  • Bone Tomahawk

    ★★★

  • This Is England '90

    ★★★★½

  • High-Rise

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • De Palma

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★½

  • Black Mass

    ★★½

  • Room

    ★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★

  • Legend

    ★★

  • Everest

    ★★½

  • Hitting the Apex

    ★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★★

  • Stutterer

    ★★★½

  • Cartel Land

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Too Late

    ★★★★½

  • Youth

    ★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Far from the Madding Crowd

    ★★★½