• Hellion

    ★★★

  • Night Will Fall

    ★★★★

  • Cold in July

    ★★★

  • Maps to the Stars

    ★★★★

  • Lost River

    ★★★½

  • Foxcatcher

    ★★★★½

  • The Rover

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★½

  • The Trip to Italy

    ★★★½

  • Chef

    ★★★½

  • Noah

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Raid 2

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • Calvary

    ★★★★

  • Life Itself

    ★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★★

  • Frank

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★

  • The Guest

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★½

  • Out of the Furnace

    ★★★★½

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

    ★★★½

  • Ida

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Filth

    ★★★

  • Coherence

    ★★★★

  • Mistaken for Strangers

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★★

  • The Armstrong Lie

    ★★★½

  • The Double

    ★★★★

  • Enough Said

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Rush

    ★★½

  • Locke

    ★★★★

  • Philomena

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • Starred Up

    ★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • The Borderlands

    ★★★★½

  • All Is Lost

    ★★★★

  • Don Jon

    ★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • A Field in England

    ★★★★

  • Only God Forgives

    ★★★★★

  • Seduced and Abandoned

    ★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★½

  • The Selfish Giant

    ★★★★

  • The Congress

    ★★★½

  • Belle

    ★★½

  • The Garden of Words

    ★★★

  • The Frames: In the Deep Shade

    ★★★½

  • Upstream Color

    ★★★½

  • Trance

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★★

  • Cheap Thrills

    ★★★

  • Back Beyond

    ★★★½

  • Side Effects

    ★★★★

  • The Way Way Back

    ★★★½

  • Stoker

    ★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Fruitvale Station

    ★★★★