• Blackfish

    ★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★★

  • Gangster Squad

    ★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Crossroads

    ★★★½

  • Sightseers

    ★★★★

  • Beware of Mr. Baker

    ★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★½

  • Drug War

    ★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★½

  • Argo

    ★★★½

  • Looper

    ★★★½

  • End of Watch

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★

  • To the Wonder

    ★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • The Iceman

    ★½

  • Lawless

    ★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★

  • Side by Side

    ★★★½

  • Killing Them Softly

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • Searching for Sugar Man

    ★★★½

  • Magic Mike

    ★★½

  • We Are Poets

    ★★★½

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★½

  • Prometheus

    ★★★★

  • Mud

    ★★★★★

  • Cosmopolis

    ★★½

  • The Hunt

    ★★★★½

  • Rust and Bone

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Charles Bradley - Soul of America

    ★★★½

  • A Hijacking

    ★★★½

  • Room 237

    ★★★½

  • Smashed

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★½

  • Eames: The Architect and the Painter

    ★★★½

  • The Libertines - There Are No Innocent Bystanders

    ★★★★

  • Into the Abyss - A Tale of Death, a Tale of Life

    ★★★½

  • Haywire

    ★★★½

  • Paradise Lost 3: Purgatory

    ★★★★

  • Tyrannosaur

    ★★★★½

  • Margaret

    ★★★★

  • The Ides of March

    ★★★½

  • Moneyball

    ★★★★

  • Carnage

    ★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • 50/50

    ★★★★

  • Goon

    ★★★

  • Killer Joe

    ★★★★

  • Warrior

    ★★★

  • The Descendants

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★★

  • The Raid

    ★★★★

  • Shame

    ★★★★

  • Kill List

    ★★★★½

  • Dreams of a Life

    ★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • The Guard

    ★★★½

  • The Eagleman Stag

    ★★★½

  • Bernie

    ★★★½

  • Bear

    ★★★

  • Drive

    ★★★★½