• Police Story

    ★★★

  • Starship Troopers

    ★★★½

  • Local Hero

    ★★★★½

  • Red Riding: The Year of Our Lord 1974

    ★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★½

  • Rain In My Heart

    ★★★½

  • I May Destroy You

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★

  • Lance

    ★★★★

  • Encounters at the End of the World

    ★★★★½

  • Carts of Darkness

    ★★★½

  • The Century of the Self

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • The Manchurian Candidate

    ★★½