• Night Will Fall

    ★★★★

  • The Remains of the Day

    ★★★★

  • Papillon

    ★★★★

  • Red Riding: The Year of Our Lord 1974

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Lance

    ★★★★

  • The Century of the Self

    ★★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★

  • On Any Sunday

    ★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★

  • Beginners

    ★★★★

  • Once

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

  • Once Upon a Time in Iraq

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Into the Inferno

    ★★★★

  • Apollo 13

    ★★★★