Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Depeche Mode: 1984 “You Can Get Away with Anything as Long as You Give It a Good Tune…”

Depeche Mode: 1984 “You Can Get Away with Anything as Long as You Give It a Good Tune…”

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Depeche Mode: 1983 “Teenagers Growing Up, Bad Government… and All That Stuff.”

Depeche Mode: 1983 “Teenagers Growing Up, Bad Government… and All That Stuff.”

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Depeche Mode: 1982 “The Beginning of Their So-Called Dark Phase…”

Depeche Mode: 1982 “The Beginning of Their So-Called Dark Phase…”

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Depeche Mode: 1980–81 “Do We Really Have to Give Up Our Day Jobs?”

Depeche Mode: 1980–81 “Do We Really Have to Give Up Our Day Jobs?”

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The New Romantics: A Fine Romance

The New Romantics: A Fine Romance

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Duran Duran: Live in Japan '89

Duran Duran: Live in Japan '89

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Duran Duran: Sing Blue Silver

Duran Duran: Sing Blue Silver

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Duran Duran: Sing Blue Silver

Duran Duran: Sing Blue Silver

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Starshaped

Starshaped

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Duran Duran: Sing Blue Silver

Duran Duran: Sing Blue Silver

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Duran Duran: Three To Get Ready

Duran Duran: Three To Get Ready

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Duran Duran: Three To Get Ready

Duran Duran: Three To Get Ready

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Us Again

Us Again

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Duran Duran: Sing Blue Silver

Duran Duran: Sing Blue Silver

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sugar Town

Sugar Town

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry