• The Wonder

    The Wonder

    ★★★

    wonderfully beautiful and dreary irish atmosphere and fucked heavy with the score, but the story never fully grabbed me. criminal underuse of ciaran hinds didn’t help.

  • About Time

    About Time

    ★★★★★

    Up until I first watched this my senior year of college, the only ‘movie’ that had made me cry was the trailer for RADIO when I was 11 (not even joking). This, and specifically that scene, unlocked something in me and made me bawl my eyes out in a way that really no other film has.

    With that background, I do not know why I decided to subject myself to a rewatch less than a month after losing a parent.…

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★★

    such a gentle and delicate build. floors you before you even realize it’s happening.

  • Yi Yi

    Yi Yi

    ★★★★½

    Yang-Yang and Ota true kings of the big screen

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★½

    Went in with expectations way too high based on all the chatter about this, which for sure colored my perception, but still had a great time. just never got as crazy or twisted as I was expecting. three cheers for justin long and the tape measurer bit.

  • Heima

    Heima

    ★★★★½

    brings me immense peace and comfort

  • The World's End

    The World's End

    ★★★★

    far and away the weakest of the trilogy, but still a fantastic time. the crazy straw joke always gets me.

  • Athena

    Athena

    ★★★★

    Totally engrossing and absolutely stunning 90% of the way then loses steam and ends with a tres grand fart.

  • Driveways

    Driveways

    ★★★★½

    Wonderful, tender little film. And what a performance by Dennehy. Loved this.

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★★½

    Movie about a baseball nerd who doesn’t even win in the end has no business being this good, but it is! Absolute god tier guy remembering throughout. Mark Ellis! Ray Durham! Geronimo Gil!

    Baseball rocks and Brad Pitt is the most charismatic man to ever walk the earth.

  • The Mist

    The Mist

    ★★★½

    *southwest airlines voice* wanna get away?

    A very good bad movie. shout out to the guy who tried to do something and help out and promptly tripped over a bucket and lit himself on fire. it’s nice to see yourself represented on screen.

  • We're All Going to the World's Fair

    We're All Going to the World's Fair

    ★★

    Don’t think I was ever online enough to fully connect with this. Loved the Alex G score but that was about it. Not my bag baby!